Základní výbava malého lyžaře

Chystáte se naučit své dítě lyžovat? Nepodceňujte základní výbavu!

Bez lyží to určitě nepůjde.

Dětské lyže by měly mít:

  • Odpovídající délku
  • Malý rádius pro snadné zatáčení
  • Lehkou konstrukci s přiměřeně měkkým jádrem
  • Správně nastavené bezpečnostní vázání

Naprosto klíčová je správná délka, aby dítě lyžování bavilo a neučilo se zbytečným zlozvykům. Klíčové je také kvalitní a správně nastavené bezpečnostní vázání. To může předejít zbytečnému zranění. Bezpečnostní vázání by mělo v případě pádu spolehlivě vypnout a nohu dítěte uvolnit. Na internetu sice najdete mnoho návodů jak vázání seřídit svépomocí, ale i těm šikovnějším rodičům to nedoporučujeme. Obraťte se na specializovaný servis, kde navíc dostanete potvrzení o seřízení pro pojišťovnu pro případ úrazu.

Radu jak správně vybrat dětské lyže najdete na https://www.skibi.cz/nakupni-radce/jak-vybrat-detske-lyze?

V začátcích výuky lyžování dítě zřejmě nebude potřebovat lyžařské hole, ale až zvládne základní úkony radu, jak vybrat ty správné najdete na https://www.skibi.cz/nakupni-radce/jak-vybrat-detske-lyzarske-hole

Naprostým základem každého malého lyžaře je kvalitní přilba. Doporučujeme, aby si dítě přilbu dobře vyzkoušelo. Vůbec se nebojte vyzkoušet víc typů a klidně nechte malého lyžaře v přilbě po obchodu alespoň 15min běhat. Mějte na paměti, že dítě pak bude mít přilbu na hlavě i hodiny, proto je opravdu důležité, aby dítěti dobře seděla a to se pak mohlo plně soustředit na lyžování.

Dalším důležitým bezpečnostním prvkem je chránič páteře. Oceníte ho zejména v případě, že vaše dítě někdo srazí. Pro malé lyžaře doporučujeme měkké chrániče páteře ve vestě. Jejich nesporná výhoda je v tom, že se jednoduše oblékají. Zip se zapíná podobně jako u mikiny a chránič páteře se přizpůsobí tělu dítěte tak, že ho neomezuje v pohybu a dítě o něm prakticky ani nebude vědět.

A co se týká oblečení - vsaďte na výrazné barvy!

Barevné oblečení dětem moc sluší J a hlavně dítě je vidět! Ideální je, pokud má na sobě i reflexní prvky.

Být viděn je jedním ze základních předpokladů bezpečného pohybu. Při zhoršené viditelnosti jako je sněžení nebo mlha je dobré dítěti obléknout třeba i reflexní vestičku… opět odpovídající velikosti.

Pak nejen babičky na video záznamech umění vašeho lyžaře lépe uvidí, ale i vy budete s pýchou a úsměvěm vzpomínat na první lyžařské úspěchy vašeho potomka a celkem bez problémů ho na svahu najdete.

Znáte lyžařské desatero:-?

Lyžařské desatero

1. Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.

3. Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždět se může shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Každý lyžař se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

„Vytváříme bezpečné prostředí pro šťastný a spokojený rozvoj dětí.
S lidmi, kteří tím žijí. S rodiči, kteří to podporují.“