Výběr dětské houpačky

Výběr dětské houpačky

Houpání je velmi oblíbené nejen u dětí.

Poradíme vám, podle čeho vybírat v tom velkém množství nabízených houpaček, aby bylo pohoupáníčko pro naše nejmenší bezpečné.

Nosnost – ta je asi to první, co nás zajímá a souvisí s ní také věk dítěte. Klasika jsou houpačky od 1 roku, ale vyrábí se i houpačky pro děti od 6 měsíců. Argumentace, že „dítě do houpačky doroste“ není namístě. Než se tak stane, může být houpačka pro dítě nebezpečná.

Bezpečnost – dětské houpačky musí splňovat bezpečnostní parametry. Vždy si ověřte, že vybraná houpačka splňuje požadavky evropské normy EN71-1 a EN71-8. Po zavěšení houpačky si však raději ještě zkontrolujte, že je funkční zarážedlo, že se dítě může pohodlně držet a hlavně, že se mu pohodlně sedí, má dostatečný prostor pro nohy, ale zároveň je zabezpečeno proti vypadnutí.

Materiál – na trhu je velké množství hlavně plastových a dřevěných dětských houpaček. Dřevo je příjemný zdravotně nezávadný materiál obecně s dlouhou dobou užitnosti. Plastové houpačky bývají zase krásně barevné a nabízí i motivy oblíbených kreslených hrdinů. Není pravidlem, že plastová houpačka je levnější než ta dřevěná, ale počítejte s tím, že čím levnější houpačka bude, tím rychleji se může opotřebit.

Mějte také na paměti, že nejen kvalita houpačky je z hlediska bezpečnosti zásadní, ale také to jak a na čem je zavěšena.

Před každým použitím houpačku vizuálně zkontrolujte – zaměřte se na závěsy a zavěšení, provazy, lanka, popruhy, pozor na praskliny v pevných částech. Pořádně houpačku zkontrolujte alespoň 1 x za půl roku. Opotřebení a únava materiálu může mít tragické následky.

Při kontrole se řiďte návodem výrobce.

Velký pozor dávejte na „samo-domo“ opravy a úpravy. Ty rozhodně nedoporučujeme – měl by je dělat specialista.

Děti dokáží na houpačkách nevídané kousky a náraz či pád na a do okolních předmětů – židle, rámy dveří, pařezy, větve, keře, ploty, odložená kola a tříkolky, obrubníky, rohy stěn a nábytku atd. atd. může vést k vážné nehodě.

Opatrně také na děti pohybující se kolem houpačky - náraz houpajícího se dítěte, zejména tvrdou částí houpačky může být opět velmi nebezpečný, stejně jako volně se pohybující samotná houpačka bez dítěte, kterou dítě právě opustilo nebo ji jen rukou rozhoupalo.

A na závěr– děti, zejména ty menší, mějte pod stálým dohledem. 

„Vytváříme bezpečné prostředí pro šťastný a spokojený rozvoj dětí.
S lidmi, kteří tím žijí. S rodiči, kteří to podporují.“