Reflexní prvky

Každý den dochází na silnicích k vážným dopravním nehodám. Jejich oběťmi bývají často chodci. Příčinou mnoha tragických nehod je nedostatečná viditelnost. Auta i cyklisté mají povinnost svítit a mít reflexní prvky. Chodci takovou povinnost mají pouze při chůzi po vozovce mimo obce.  Přitom jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější.

Vidět a být viděn – je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Vy, kdo pravidelně sedíte za volantem, víte jak špatně čitelná je situace před autem za snížené viditelnosti, ráno i večer, kdy za šera barvy ustupují do šedavých odstínů a splývají a obrysy se stávají nezřetelnými. Chodci a cyklisté jsou často vidět na poslední chvíli. Právě teď v podzimní a zimní sezóně dlouhého ranního i odpoledního šera, mlh a mrholení to platí dvojnásob. K tomu přistupují mokré a namrzající povrchy silnic, které výrazně ovlivňují schopnost vozidel rychle brzdit nebo se prudce vyhnout nečekaným překážkám.  Děti se navíc pohybují nízko u země, nečekaně mění směr i rychlost pohybu a za objekty jako zaparkovaná auta, keře, odpadové kontejnery nebo ploty nejsou vidět do poslední chvíle.

Postarejte se tedy o to, aby byly vidět co nejlépe! Výrazně tím přispějete ke zvýšení jejich   bezpečnosti v ulicích a na silnicích.

TŘI RADY PRO ZVÝŠENÍ BEZPEČNOSTI

1) Používejte reflexní a fluorescenční materiály a doplňky a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy. Reflexní vesta kombinující žlutou fluorescenční barvu s reflexními pruhy je při nutné chůzi po komunikacích z hlediska dobré viditelnosti jedním z nejlepších řešení. Jen pozor na to, že školní brašna či batoh ji zezadu překryje.

2) Reflexní předměty umístěte nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu (cyklisté také na přilbu a kolo).

3) Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.

Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovačky, samolepky, pásky na ruku apod.. pořídíte například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly za rozumné ceny.

Účinnou „reflexní výbavu“ dítěte lze pořídit za méně než 200Kč a tady jde doslova o život!

„Vytváříme bezpečné prostředí pro šťastný a spokojený rozvoj dětí.
S lidmi, kteří tím žijí. S rodiči, kteří to podporují.“