Podmínky pro fungování pískovišť v MŠ
PODMÍNKY PRO FUNGOVÁNÍ PÍSKOVIŠŤ V MŠ
Hra na dětském pískovišti patří k tradičním a nejoblíbenějším venkovním aktivitám nejmenších dětí. Správné nebo naopak nesprávné provozování a péče o pískoviště však může mít významný dopad na zdraví dětí, které jej navštěvují.
Aby bylo možné předejít rizikům spojeným právě s hraním na pískovištích, je provozovatel venkovní hrací plochy, která obsahuje i pískoviště s pískem určeným pro hry dětí, povinen zajistit:
- aby písek splňoval hygienické limity pro mikrobiální, chemické a parazitární znečištění písku
- Aby konstrukce pískoviště nevytvářela místa představující zvýšené nebezpečí úrazu.
Téměř každá mateřská škola, potažmo její zřizovatel, jsou tedy povinni plnit hygienické požadavky na provoz pískoviště, které vlastní nebo provozují:
1) Provozovatel je povinen zajistit, aby písek užívaný ke hrám dětí v pískovištích nebyl mikrobiálně, chemicky a parazitárně znečištěn nad hygienické limity stanovené vyhláškou.
2) V provozním řádu musí provozovatel uvést podmínky provozu hrací plochy s pískovištěm, režim údržby a způsob zajištění stanovených hygienických limitů. Součástí provozního řádu má být doklad o tom, že písek určený pro venkovní hrací plochy s pískovištěm neobsahuje chemické látky v takovém množství, které by mohlo být zdrojem zdravotního rizika.
3) Stavební řešení hracích ploch není legislativně upraveno. Pouze se doporučuje: oplocení hrací plochy, vhodné zakrytí pískoviště, tak aby konstrukce či manipulace s ním nevytvářela další nebezpečí pro děti nebo personál školek, pravidelné prohrabování písku, pravidelná obměna písku v pískovištích, písek od dodavatele s dokladem vyhovujícím požadavkům vyhlášky o obsahu chemických látek v písku.
4) Konstrukce pískoviště by neměly mít ostré hrany, rozbitý povrch vytvářející otřepy a třísky, Použité nátěrové a impregnační prostředky by měly být vhodné pro děti.
5) Písek by neměl obsahovat větší či menší kameny.
6) Pískoviště umístěná v zástavbách obcí a měst je nutno před vstupem dětí vizuálně kontrolovat na přítomnost nežádoucích předmětů (injekční stříkačky, střepy, zbytky pokrmů a nápojů atd.).
7) Pozor na zakrývání pískoviště s vlhkým pískem – hrozí riziko rozvoje plísní.
MYSLETE NA TO, ŽE I DOMÁCÍ PÍSKOVIŠTĚ BY MĚLO BÝT VHODNĚ ZAKRYTO, TAK ABY NEDOCHÁZELO KE ZNEČIŠTĚNÍ OD VOLNĚ SE POTULUJÍCÍCH ZVÍŘAT.
