Jaro je tady – konečně – hurá na kolečka, odrážedla a koloběžky – ale bez přilby ani omylem…

Jaro je tady – konečně – hurá na kolečka, odrážedla a koloběžky – ale bez přilby ani omylem…

S jarním počasím posledních dnů nás i naše děti lákají procházky a venkovní aktivity. A co by to bylo za procházku a zážitek bez nějakého toho pojíždědla, které se tak báječně řídí, samo uhání z kopce dolů, dá se na něm sedět….  no prostě úžo dobrodrůžo…

A právě tady je čas se na chvíli zamyslet. Děti na odrážedlech a koloběžkách dokáží velmi rychle a někdy zcela nečekaně nabrat slušnou rychlost, se kterou si ani nevědí pořádně rady. Zejména v počátcích jejich řidičské kariéry je riziko nejrůznějších  pádů a nárazů do všeho možného poměrně značné. Nedělejme si přílišné iluze o tom, že své dítě ochráníme tím, že jej budeme mít stále pod přímou kontrolou. Stačí se podívat na první hřiště nebo frekventovanější chodník, na kterém začal v tomto počasí panovat čilý dětský provoz.Nejčastějšími dětskými vážnými úrazy jsou úrazy hlavy. Roky se nemusí nic stát, náš malý šofér či šoférka „zvládá“ řízení svého bouráku jen s tu a tam nějakou tou boulí nebo odřeninou. Jenže v tom je zrádnost malé  

pravděpodobnosti. Dlouho se relativně nic neděje. Potom stačí jediný pád nebo náraz a rázem se může vše zásadně a tragicky změnit. Jenže ta chvíle může přijít už i první den.

Nikdo dnes nepochybuje, že děti mají mít ochranou přilbu při jízdě na kolech -  i těch malých. To je konec konců stanoveno také zákonem. Od odrážedla či koloběžky k malému kolu a jeho rychlosti přitom není nijak daleko. A rizik není rozhodně o nic méně, spíše naopak. Malá odrážedla i koloběžky bývají nestabilní, malí řidiči a řidičky se tak soustředí na jízdu, rovnováhu, či jiný předmět svého zájmu, že často nedokáží vyhodnotit blížící se nebezpečí. Pády na obrubníky, prvky hřišť, schody, pařezy a pahýly keřů nebo srážky s jinými dětmi, koly, stromy, často i nezaviněné, to vše může mít velmi závažné následky.

Je prověřeno, že přilba ochrání hlavu až z 80 procent. Její nošení při jízdě na kolech, odrážedlech – dvou i třístopých, koloběžkách, bruslích atd. je velmi významným zvýšením bezpečnosti a důležitou prevencí proti nebezpečným úrazům. Proto v rámci programu Bezpečná školka – Ufíkův bezpečný svět vyžadujeme jejich nošení  při ježdění na odrážedlech a koloběžkách ve školkách, a proto ji také zásadně doporučujeme rodičům. Prostě, bez přilby ani ránu. Je to i významná  součást výchovy a kultury. Malí řidiči se rychle učí a berou potom jako naprostou samozřejmost, že přilba k jízdě patří.

Přilba pro vašeho malého novopečeného řidiče či řidičku určitě nemusí být ani luxusní ani nová, ale rozhodně má být funkční. Šetřit na tom, že dítěti přilbu na odrážedlo, koloběžku, kolo či brusle vůbec nepořídíme není úspora, ale pouhá nezodpovědnost a v horším případě i budoucí plná odpovědnost za případný úraz hlavy našeho dítěte. Hájit se tvrzením, že dosud se nic nestalo je z pohledu statistiky a pravděpodobnosti více než hloupé. Určitě nechceme začít takovou situaci řešit až se něco vážného stane a učit se zrovna na tomhle ze svých chyb.

K přilbě je vhodné pořídit i nějaké ty dětské cyklorukavice. Odřené dlaně a prsty nejsou sice tak nebezpečné, ale zato jsou docela časté a spolehlivě pokazí výlet, procházku nebo i delší období celé  rodině.

Naše dlouholetá zkušenost v oboru dává bohužel našemu názoru na používání přileb za pravdu a tak jsme rádi, že ve svém názoru už nejsme zdaleka osamoceni.

 Takže hurá na kolečka, odrážedla a koloběžky – ale bez přilby ani omylem!!!  
Váš Ufík

Jak si správně přilbu vybrat a jaké má mít parametry se můžete dočíst například na následujících odkazech

„Vytváříme bezpečné prostředí pro šťastný a spokojený rozvoj dětí.
S lidmi, kteří tím žijí. S rodiči, kteří to podporují.“