Chrániče páteře tzv.páteřáky

Chránič zad

K zimním sportům dnes už prakticky neodmyslitelně patří ochranné pomůcky jako je helma nebo brýle. V poslední době se velmi často objevuje i chránič zad tzv.páteřák, nejde však zrovna o trefnou přezdívku, protože dobrý chránič musí zabezpečit nejenom páteř, ale i celou šířku zad.

Jaké typy chráničů jsou k dispozici?

Kvalitu zabezpečení zad určuje norma EN 1621-2:2014, podle níž musí projít chránič testem odolnosti.

Chrániče dělíme na dva typy:

1. Krunýř s pevným plastovým plátem

Má vnější vrstvu vyrobenu z pevné plastové skořepiny (nejčastěji polypropylen), obvykle rozdělené do několika ne zcela pevně spojených segmentů, aby nedocházelo k omezování pohybu, zejména předklonu, a někdy také rotace trupu. Důležité je, že chránič díky tomu může kopírovat fyziologické esovité prohnutí páteře a jsou tak mnohem příjemnější na nošení. Pod svrchní tvrdou vrstvou, která má za úkol rozložit sílu nárazu z jednoho bodu na celou plochu protektoru, je další měkká absorpční vrstva, která tlumí energii proniknuvší skrz vrstvu vnější. Výhodou tvrdých páteřáků je větší subjektivní pocit bezpečí, nevýhodou menší pohodlí a větší hmotnost.

Výhoda: ochrana proti ostrým předmětům, které mohou propíchnout kůži nebo poškodit vnitřní orgány

Nevýhoda: nefunguje příliš dobře proti tupému nárazu, mají nižší schopnost rozložení nárazu

2. Chránič z měkké pěny

Chrániče páteře jsou vyráběny ze speciální hmoty (viskoelastické polymery, nebo tzv. inteligentní d3o molekuly), která je za běžných podmínek poddajná, přizpůsobí se tvaru vašeho těla a neomezuje v pohybu, ovšem po nárazu okamžitě ztvrdne a spolehlivě pohltí energii úderu. Někdy jsou tyto měkké materiály ještě vyztuženy tenkou kovovou pleteninou nebo karbonovým vláknem. Měkké páteřáky jsou lehčí (cca 150 g) a pohodlnější než chrániče skořepinové. Některé chrániče páteře jsou součástí , která se zapíná vepředu na zip. Toto řešení může být z hlediska správné pozice protektoru lepší a pocitově příjemnější, ovšem pouze v případě, že bezvadně padne i celá vestička.

  • Výhoda: při tupém nárazu dovede rozložit energii na širokou plochu a efektivněji ji absorbovat
  • Nevýhoda: nechrání před propíchnutím ostrým předmětem

Volba chrániče by se tedy měla odvíjet od stylu jízdy.

Jak vybrat správný chránič?

Základní funkcí chrániče je ochrana zad. Je důležité, aby chránič seděl a byl pohodlný na pohyb. Chránič by se měl dobře oblékat, svlékat a neměl by omezovat pohyblivost. V žádném případě by se neměl na zádech hýbat a při pádu posunovat nebo vyvlékat. Chránič nasazujeme na první vrstvu, tj. funkční prádlo. Páteřák je dobré před koupí vyzkoušet. Bez omezení by se mělo pohybovat rukama v ramenou a ohýbat a otáčet trup, přitom však musí sedět pevně. Je dobré se i posadit a vyzkoušet, zda se neposunuje nahoru, pokud se vysune na krk, je příliš dlouhý. Dětem není vhodné kupovat chrániče větší s tím, že do něj dorostou. Větší chránič nabízí omezenou ochranu.

Mějte na paměti, že většina modelů chráničů nabízí jednorázovou ochranu, tzn. že v případě většího pádu se chránič zdeformuje nebo i zlomí a je tedy nutno pořídit nový chránič. A myslete také na to, že nedokáže zaručit stoprocentní ochranu.

Jak se vyznat ve značení chráničů?

  1. Symbol označuje použití chrániče např. zimní sporty, motorka apod.
  2. Druh ochrany (FB = full back – ochrana celé plochy zad, CB – zajišťuje ochranu páteře, ne však lopatek, LB = low back – ochrana bederní páteře)
  3. Chránič prošel úspěšně testem odolnosti při teplotě -10st.C (pokud ne, je políčko prázdné)
  4. Chránič prošel úspěšně testem odolnosti při teplotě  40st.C (pokud ne, je políčko prázdné)
  5. Úroveň ochrany podle platné normy (1- horší, 2-lepší)

Chránič páteře je po lyžařské helmě dalším důležitým prvkem, který zvýší vaši bezpečnost na sjezdovce a může vás ochránit před vážným úrazem.

Doporučujeme vybavit chráničem zejména děti!

„Vytváříme bezpečné prostředí pro šťastný a spokojený rozvoj dětí.
S lidmi, kteří tím žijí. S rodiči, kteří to podporují.“