Bruslíme na ledě bezpečně

Kdy začít a jak?

 • Kdy začít naše potomky učit bruslit? Ideálně až budou mít zpevněné kotníky a dostatečně rozvinutou motoriku – asi od čtvrtého až šestého roku.
 • Nejlépe je brát to jako hru – je to sice složité, zejména pokud plánujete vychovat budoucího Jágra – ale v ostatních případech se toho držte. Vaše dítě příliš neoslní Váš tříhodinový intenzivní kurz doprovázený po prvních neúspěších také Vaší mírnou duševní nestabilitou :).
 • Úspěchem první lekce určitě bude, když se bude znovu na led těšit a obejdete se bez pláče a slz.
 • Jak na to nejlépe? Určitě v nějaké školičce, kde to s dětmi umí. To, že jsme před deseti lety třikrát objeli na bruslích zimák, není nejlepší kvalifikace na výuku vlastního potomka.  Někdy však nezbývá nic jiného – pak to berte s humorem, jako hru a nezapomeňte ho/ji chválit, chválit a zase chválit.

Důležitá poznámka – níže uvedené body platí také pro Vás, pro rodiče. A to ještě ve větší míře než pro děti. Zejména vzhledem k vaší výšce, váze, kondici a pokud na bruslích nejste příliš doma.

Nebezpečí při bruslení na ledě

Při bruslení se pohybujeme po hladké, velmi kluzké a tvrdé ploše. Na nohou mají ostré brusle a kolem může být spousta dalších lidí, jejichž bruslařský um nemusí být o nic lepší než um Vašich dětí. Kolem ledu bývají tvrdé mantinely a v přírodě přibývají další rizika - promrzlé břehy, stromy, větve, můstky a podobně. Zásadní otázkou je síla ledu i jeho kvalita. Ty se mohou značně měnit, mohou v něm být díry, praskliny, nebo naopak zamrzlé různé předměty, větve a podobně.

 • Pád vzad – nastává obvykle při podjetí bruslí, při nevhodné příliš vzpřímené poloze těla či neúmyslném podražení nohou. Bývá velmi bolestivý a nejednoho malého bruslaře na dlouhou dobu odradí od dalších pokusů. Dochází při něm často k nebezpečnému silnému úderu hlavou o led. Obdobně trpí lokty a kostrč. Přilbu berte jako naprosto povinnou – stačí lyžařská, pokud je tak hokejová, a při nejhorším cyklistická – jen ať kryje týl hlavy. Jakékoliv chrániče loktů lze jen doporučit. Malé děti sice nepadají z takové výšky, ale jak se snaží udržet rovnováhu a rychle mávnou rukama do stran, aby se o ně opřely, může být úder hodně bolestivý a vést k úrazu. Samozřejmostí jsou silné pevnější rukavice – třeba lyžařské. Oteplovačky většinou utlumí dostatečné náraz ostatních částí těla. Pokud vám někdo známý půjčí staré hokejové kalhoty vhodné velikosti, neváhejte a použijte je – stejně tak chrániče na lokty a kolena.
 • Pád dopředu – nebývá tak tvrdý. Pokrčením nohou a natažením rukou před sebe jej dítě většinou instinktivně dostatečně utlumí. Opět platí – přilba a silné rukavice jsou povinnost, chrániče kolen a loktů značně pomohou. Použijte klidně své inlinové, nebo jiné, které jim dáte přes oteplováky, nebo chrániče na kolo, pokud je děti mají.
 • Říznutí nebo seknutí bruslí – bývá velmi vážné, muže dojít k hlubokým řezným ranám nebo i amputaci prstů. Hrozí zejména tam, kde je více bruslařů pohromadě a někdo nechtěně na dítě šlápne nebo do něj kopne. Dítě si může sednout i na vlastní brusli. Silné pevné rukavice, přilba, silnější oteplováky – jsou základní výbavou. Není také vhodné provádět výuku bruslení na plném zimním stadionu.
 • Náraz do jiných osob nebo předmětů – týká se spíše pokročilejších minibruslařů, kteří se kloužou sami. Určitě jim vysvětlíte, že si mají dávat pozor a zase platí – helma, silné rukavice, silnější oteplováky a ideálně i chrániče na lokty a kolena.
 • Sražení a či zalehnutí další osobou – platí předchozí. Na plných stadionech a v chumlech bruslařů dávejte pozor a chraňte své děti. Pád devadesátikilového dobromyslného tatíka na vaše pětileté dítě vůbec nemusí dopadnout dobře i přes hromadu chráničů, které má Váš potomek na sobě.
 • Proboření ledu, sjetí do otvoru v ledu apod. je kapitola sama pro sebe. Pokud jdete bruslit ven na rybník, přehradu, požární nádrž a podobně, vždy si ověřte dostatečnou sílu ledu. Pro bruslení minimálně 10 cm. V místech vtoků, odtoků, u břehů, tam, kde je v ledu zamrzlé listí i na hluboké vodě může být led mnohem slabší. V ledu mohou být staré vysekané otvory, které nejsou dostatečně zamrzlé. Led může být popraskaný. Je nebezpečné, pokud se sjíždí nebo shromáždí více osob na jedno místo.  Při bruslení v přírodě je důležitá přítomnost více dospělých osob a být připraven na možnost proboření. Řešit to až poté může být už pozdě. Více o tom najdete níže v užitečných odkazech.
 • Hokejky a puk a hra – zejména kluci touží mávat hokejkou a pustit se do „boje“ ještě dříve, než se postaví na brusle. A my jim ten legrační zápas chceme často dopřát. Ale pozor. Děti bývají různě velké. Některé už umí nejen bruslit ale i docela slušně vystřelit. Jdou do soubojů – i jednoduchý hokejíček mezi dětmi je kontaktní. Padá se. Mává se hokejkami – úmyslně i neúmyslně. Leckdo se ještě neumí včas vyhnout druhému nebo zastavit. A puk je tvrdý a těžký, a když letí nad ledem, může způsobit nepříjemný úraz. Takže i pro místní dětský hokejíček platí – přilba, pokud možno s ochranou obličeje, pevné silné rukavice, chrániče loktů, nějaké chrániče kolen a holení, hokejové kalhoty, jsou-li dostupné.  
 • Nadšené padání – když vaše dítě jen trochu dobře vybavíte, krásně se mu padá – nebolí to. A občas to mají tendenci děti zneužívat a válet se po ledě nebo najíždět do ostatních. To je třeba ohlídat a řešit.

Výbava 

Děti rychle rostou a měnit vybavení je náročné. Výbava však nemusí být pokaždé nová. Po bazarech, na internetu a v hokejových prodejnách při různých stadionech a klubech lze koupit dobré brusle i chrániče za přijatelné ceny.  

Brusle – pro začátek jsou ideální brusle, které se dají velikostně nastavit. Musí dítěti sedět.  Rozhodně nekupujte normální brusle o tři čísla větší, aby „vydržely “ ještě další dva roky. První dva roky budou totiž pro dítě nepoužitelné. Brusle je nutno nabrousit, jinak nefungují, jak mají – je to jako byste u kola vypustili pneumatiky.  Nabrousit je dejte tam, kde umí brousit brusle. Nebrousí se totiž jako nůžky nebo nůž do ostří nebo do rovné hrany, ale do mírného žlábku a doma to bez speciálního vybavení a značného umu prostě nejde. Holčičky často toužívají po krásných krasobruslařských bílých botičkách se zoubky vpředu. Pokud však nemáte krasobruslící ambice, na zoubky raději zapomeňte. O nic se tak nezakopává jako právě o ně. Pokud už zoubky musíte mít, nepořizujte krasobruslařské brusličky pro začínající lední   
tanečnice.  Zvolte brusle, kterým začínají zoubky na noži o něco výše – ale pokud to jde, vyhněte se jim úplně. Pro kluky zase bývají složité začátky na vysokých hokejových kanadách. Nižší nůž a pevnější bota dětem začátek zjednoduší. Nože nasazovací na normální boty patří do sbírek kuriozit, a ne mezi použitelnou výbavu.

Podkolenky – do bruslí patří podkolenky. Volte teplé, ale ne moc silné, jinak dítě nebude mít v chodidle cit a ten je pro bruslení důležitý

Helma – bez ní dítě na led vůbec nepouštějte! Stačí lyžařská, ideálně hokejová, při nejhorším cyklistická, hlavně ať hlavu dostatečné chrání, a to i zezadu. Pokud plánujete, že dítě bude hrát „hokejíček“ s kamarády, tak je cyklistická přilba většinou zcela nevhodná. Starší bazarová hokejová přilba postačí, jsou nastavitelné, takže chvíli vydrží a dá se na ní připevnit ochrana obličeje.

Rukavice – jsou také základní výbavou! Měly by být dostatečně silné i pevné, aby ochránily prsty a dlaně nejen při pádu ale i před říznutím o nůž, a to i v případě, že někdo dítěti na ruku nechtěně šlápne bruslí.

Oděv – pro začátek jsou ideální silnější oteplovačky, které utlumí náraz při pádu a izolují od chladu při častějším válení se po ledě. Na druhé straně nechceme děti vařit a je třeba oděv přizpůsobit také okolní teplotě a předpokládané intenzitě bruslení.

O chráničích loktů, kolen a holení jsme se zmiňovali výše.

Hokejka – dobře se o ní opírá. Správně dlouhá hokejka – pokud je dítě v normálních botách, by mu měla dosahovat mezi ústa a nos, pokud je v bruslích, tak po ramena. Na horní konec hokejky určitě nasaďte pro bezpečí vašeho potomka i ostatních gumovou koncovku. Ze začátku asi nemusíte vůbec řešit zakřivení listu, pořiďte rovný. Až zjistíte, na které straně dítě hokejku drží, a že ji používá také ke hře, určitě Vám v prodejně poradí. Navíc mezi přáteli a známými se často toulá neuvěřitelné množství nepoužívaných hokejek.

Závěrem

Bruslení je zábava hra a sport. Užívejte si ho. Dohlížejte na své dítě, buďte opatrní, ale ne nepřiměřeně úzkostliví. Vhodná výstroj a vybavení jsou stejně důležité, jako když jezdíte na kole.

Užitečné odkazy

„Vytváříme bezpečné prostředí pro šťastný a spokojený rozvoj dětí.
S lidmi, kteří tím žijí. S rodiči, kteří to podporují.“