Autosedačky - bezpečnost na prvním místě

Autosedačky – bezpečnost na prvním místě

Podle zákona č.361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích jsou řidiči povinni používat dětskou autosedačku pro děti, jejichž váha je menší než 36kg a výška menší než 150cm. Bezpečná a kvalitní autosedačka je tedy jednou z prvních věcí, kterou by měli nastávající rodiče vybrat.  Hlavním kritériem by měla být zejména bezpečnost.

Jak vybrat tu správnou autosedačku?

Pro výběr dětské autosedačky je rozhodujícím faktorem hmotnost vašeho dítěte a také jeho výška. Rozhodně není dobré, pokud při výběru zvolíte raději větší autosedačku „aby vám déle vydržela“ a vy tak ušetřili. Autosedačka, která nebude odpovídat hmotnosti a vzrůstu vašeho dítěte není dobrou volbou, protože nebude plnit svoji hlavní funkci, a to: chránit vaše dítě!

Při hodnocení autosedaček jsou velmi důležité profesionální testy, které zahrnují i crash-testy, nebo-li nárazové testy – jedná se tedy o zkoušky bezpečnosti. Tyto testy provádí jednotlivé autokluby či nezávislé organizace. Každá autosedačka musí mít oficiální homologaci (schválení k prodeji). Ta se řídí zákonem a musí ji mít každá sedačka, která se na trhu v České republice prodává. Profesionální testy nezávislých organizací však bývají náročnější a proto je dobré se při výběru autosedačky těmito testy řídit. Ne vždy znamená, že dražší výrobek představuje vyšší kvalitu. U levných značek však tato kvalita značně pokulhává, proto je vhodné začít s výběrem sedačky někde uprostřed a vždy se zaměřit na konkrétní model než na značku obecně.

Co se zjišťuje při crash testech? V ideálním případě by se sedačka při kolizi neměla ani pohnout, ale v rámci testů jsou odhaleny případy, kdy se celá uvolní, případně dokonce i rozlomí. A v takové sedačce rozhodně svoje dítě mít nechcete. Dalším nedostatkem, který může vyústit ve fatální následky je uvolnění dítěte v případě kolize a jeho následný náraz do prostoru před ním. Riziko úrazu hlavy či krční páteře snad ani nemusíme připomínat. Kromě bezpečnostních testů mají důležitý vliv na výběr autosedačky další dva faktory. Tím prvním je obsah škodlivých látek a druhým pohodlí a spokojenost vašeho dítěte. Obsah škodlivých látek sami na první pohled nepoznáte, jsou však testovány společně s crashtesty. Často se jedná o problém zejména u levnějších sedaček a výrobců z východu. Nejde to ale tak snadno zobecnit, občas v tomto ohledu propadnou i renomované značky. A také spousta levných sedaček, z tohoto pohledu prochází na výbornou.  

A o co se vlastně jedná? Při nevhodně zvoleném postupu při výrobě plastů může dojít k produkci vedlejších prvků, které jsou zdraví škodlivé či dokonce jedovaté. Hlavním problémem jsou polycyklické aromatické uhlovodíky. Ty jsou odpadním produktem při výrobě plastu a při jejich nedostatečném odstranění s nimi mohou děti přijít do kontaktu na povrchu sedačky. Podle jejich koncentrace to může mít méně či více závažné dopady na zdraví dítěte. 

Můžete mít sebelepší, bezpečnou a po všech stránkách nejlepší autosedačku, ale když se v ní dítě nebude cítit dobře, tak ji stejně budete muset vyměnit. Poslouchat dětský křik každou cestu autem časem omrzí každého. Naštěstí se to neděje příliš často, ale někdy se stane, že motiv, barva či jiná vlastnost autosedačky dítěti prostě vadí. 

Rozdělení autosedaček

Dětské autosedačky se dělí do pěti skupin, rozdělení však není podle věku, ale podle hmotnosti dítěte:

 • Skupina 0 – používá se od narození do hmotnosti 10 kg. Tato váha odpovídá věku do 1 roku.
 • Skupina 0 + – používá se od narození do hmotnosti 13 kg. Tato váha odpovídá věku od 0 do 18 měsíců
 • Skupina I – hmotnost od 9 do 18 kg. Tato váha odpovídá věku od 1 roku do 4 let.
 • Skupina II – používá se při hmotnosti od 15 do 25 kg. Tato váha odpovídá stáří dítěte od 3 do 7 let
 • Skupina III – používá se při hmotnosti od 22 do 36 kg. Tato váha odpovídá stáří dítěte od 6 do 12 let

Umístění autosedačky do vozidla

Je důležité dodržovat instalační pokyny od výrobce. Špatné upevnění sedačky nebo ukotvení dítěte může mít při nehodě neblahé následky. Kdyby se celá sedačka uvolnila, tak je dítě kromě nárazu do sedadla před ním, ohroženo i samotnou autosedačkou. Ukotvení sedačky u starších vozidel se provádí za pomoci tříbodového pásu.  Ten je většinou provlečen zadní částí autosedačky. Dítě je pak přichyceno bezpečnostními pásy, které vedou přímo z dětské autosedačky. Další možností je tzv. isofix. Jedná se o systém, který umožňuje pevné spojení sedačky s konstrukcí auta. Jde vlastně o kombinaci úchytných bodů na sedadle automobilu a záchytných ramen na autosedačce.  Autosedačka by se bez potíží měla vejít na zadní sedadlo, neměla by přesahovat do prostoru před sedadlem, aby se nemohla při případné nehodě převážit nebo poškodit. Další důležitou informací je, jak s autosedačkou naložit, pokud byla bouraná. Pokud došlo k nárazu ve vyšší rychlosti je nutno sedačku buďto nechat prohlédnout odborníkem anebo vyměnit za novou.

Obecně se sedačky nedoporučují používat, pokud jsou starší než 10-12 let.

Bezpečnost vašeho dítěte záleží také na způsobu připevnění sedačky do auta. Způsob připevnění by měl být jednoznačně co nejjednodušší. Snadná instalace totiž zmenšuje riziko, že sedačku instalujete špatně. 

Kvůli chybě při instalaci se pak můžete potýkat s fatálními následky.

Rady pro jednotlivé věkové kategorie – co by jaká sedačka měla mít:

Novorozenci

 •  pořiďte autosedačku ze skupiny 0 nebo 0+, tzv.vajíčko
 • sedačka je umístěna vždy proti směru jízdy – dítě je lépe chráněno v případě nárazu
 • sedačka má tvrdou skořepinu, která poskytuje pevnou oporu pro záda, krk a hlavu
 • vajíčka mají nízkou hmotnost, což oceníte při nošení
 • vajíčko je možno připojit na podvozek kočárku
 • bezpečná i proti bočnímu nárazu
 • bočnice kolem hlavy jsou vyvýšené a zesílené
 • výškově nastavitelné pásy s centrálním utahováním
 • pohodlná
 • horní hrana autosedačky musí vždy končit nad horním okrajem uší dítěte
 • dítě ve vajíčku by mělo být max.2hodiny

Batolata

- sedačky skupiny I od 9kg

- polohovací – nastavení mezi lehem a sedem

- vyšší, dítě tedy sedí výš a lépe vidí z okna

- snadný mechanismus pro polohování

- zesílené bočnice v oblasti hlavy – ochrana před bočním nárazem

- výškově nastavitelné pásy s centrálním utahováním

- isofix

Předškoláci a školáci

- kategorie 9-36kg nebo 15-36kg

- sedačka už není opatřena vlastním pásem, ale dítě se poutá klasickým 3bodovým pásem

- zde můžete volit sedačku se zádovou opěrou nebo bez zádové opěry tzv.podsedák

- podsedák slouží k tomu, aby dítě přizvedl a šikmá část autopásu mu nešla přes krk

- sedačka se zádovou opěrou je vybavena boční ochranou hlavy a pásy jsou vedeny přesně přes tělo dítěte

- podsedák je o dost levnější a instalace je otázkou sekundy, ovšem nepřináší mnoho bezpečnosti

-  k autosedačce je možnost dokoupit i tzv. šokabsorb, což je návlek na bezpečnostní pás z absorpční hmoty. Šokabsorb, pokud dojde k nehodě, zmenšuje zatížení hrudníku a je prevencí proti vzniku modřin. Navléká se na tu část pásu, která vede přes hrudník a rameno

Na závěr:

Každý měsíc se v ČR stane okolo 9 000 dopravních nehod, při kterých dojde k několika stovkám zranění a pro zhruba 40 osob jsou měsíčně nehody smrtelné.

Použití autosedačky je naprosto klíčové pro zajištění bezpečnosti dítěte!

Proto na ní nedoporučujeme šetřit.

A kdy je ten správný čas na výměnu autosedačky?

Buď dítě překoná váhovou kategorii, pro kterou je určená, nebo z ní tzv. vyroste. To znamená, že hlava vyčnívá přes horní okraj autosedačky. V takovém případě hrozí úraz hlavy. A to může mít u dětí fatální následky i v menších rychlostech. Proto je dobré nesledovat pouze váhu dítěte, ale také výšku. Také není vhodné mít sedačku připevněnou na sedadle spolujezdce, odvádí to pozornost od řízení více, než když je dítě připoutáno vzadu. Mimochodem, zadní sedadlo na straně spolujezdce, je statisticky nejvíce bezpečné místo v případě dopravní nehody. U starších dětí, které se již poutají samy, se před jízdou vždy ujistěte, zda je dítě připoutáno, opomenutí může mít fatální následky!

„Vytváříme bezpečné prostředí pro šťastný a spokojený rozvoj dětí.
S lidmi, kteří tím žijí. S rodiči, kteří to podporují.“